/_files/image/pvc-sanace.jpg
Nacházíte se: O podlahách > PVC

PVC

     PVC, neboli měkčený vinyl, je vděčný a praktický materiál, který se hodí do všech místností interiéru a který má skvělé užitné vlastnosti, jež ocení zejména rodiny s malými dětmi a lidé, kteří potřebují podlahu s vysokou užitnou hodnotou a nenáročnou na údržbu, podlahu, která je vysoce tolerantní k životu na ní: snese vodu (i dlouhodobě), velmi dobře a lehce se udržuje v čistotě, tepelně a zvukově izoluje. PVC je vhodné nad podlahové topení, zvládá bezpečně kolečkovou židli.

     Nabízí se v mnoha barvách a dekorech - v tomto směru je u PVC nevýhodou, stejně jako u všech ostatních ´nepřírodních´ podlah, že se podrobným pohledem dají vysledovat v ploše se opakující vzory. V případě PVC v roli s dekorem dřeva se u některých výrobců opakuje v každé řadě stále stejné prkno.

     Základ této krytiny tvoří umělý materiál - chemická sloučenina známá pod názvem vinylchlorid, která je řazena do makromolekul, proto je v názvu ještě písmeno P jako předpona ´poly-´. Může jít jak o krytinu heterogenní, tak homogenní.

     Homogenní PVC podlahové krytiny jsou v celé své tloušťce stejného složení. Nášlapná (užitná) vrstva je shodná s tloušťkou PVC. Na trh se dodávají ve formátu dlaždic nebo v metráži, a to i v antistatickém provedení. Tyto podlahoviny splňují požadavky pro aplikace v objektech s těžkým namáháním, jako jsou školy, nemocnice, ordinace, obchodní domy, výrobní haly a jiné veřejné prostory.

     Heterogenní PVC podlahové krytiny se skládají z několika vrstev, odlišujících se od sebe buď složením, nebo provedením. Tloušťka vrchní - nášlapné (užitné) vrstvy určuje stupeň zátěže PVC. Pod vrchní nášlapnou vrstvou se nachází vrstva samotného dekoru (dřeva, kamene apod.), pod ní zpravidla bývá ještě vrstva skelného rouna, která zajistí materiálu jeho náležitou pevnost. Opomenuta by neměla být ani spodní vrstva PVC - mechanická pěna, která díky svému speciálnímu složení a tloušťce dodává při chůzi noze krásně měkký pocit, nebo filcová spodní vrstva, která zase zaručuje tepelný komfort a činí materiál méně náročným na kvalitu podkladu. V zásadě platí, že čím tlustší PVC, tím komfortnější pocit při chůzi. Při výběru je lepší vybírat krytiny s vyšší zátěžovou třídou. Heterogenní – měkčené PVC se dodává v rolích, o šíři 1 - 5 m. Tyto podlahoviny splňují požadavky pro pokládku jak v bytové i komerční výstavbě, tak i v lehkém průmyslu.

     Mnozí mají k PVC záporný vztah, protože si ho spojují s nehezkou podlahou ve školní jídelně a fádními vzory. Tak tomu už dávno není. Vzhled těchto krytin v současné nabídce je velmi nápaditý, nabízí pestrou škálu vzorů a odstínů. Některé druhy PVC jsou celobarevné, jiné s neobvyklými geometrickými vzory, jiné dokonale, na první pohled až téměř k nerozeznání imitují dřevěné podlahy, keramickou dlažbu nebo kámen.

     Moje doporučení zákazníkům -  PVC, neboli měkčený vinyl, je určitě dobrou volbou, pokud chcete odolnou a na údržbu nenáročnou podlahu.

 

© 2011 František Kotyz, tvorba webu pkis.cz