/_files/image/marmoleum.jpg

Linoleum / Marmoleum

     Linoleum, či marmoleum (jde o technologicky stejné produkty, liší se pouze strukturou dekoru) se vyrábí smícháním lněného oleje, přírodní pryskyřice, dřevité a / nebo korkové moučky a vápence, za barevnost mohou přírodní pigmenty, jako podklad se používá přírodní jutová síťovina (s nadsázkou stejná, jako na pytle od brambor). Jde vždy čistě o přírodní produkt,  je k dispozici v nespočtu odstínů, dokonce se vyrábí linolea, jež mají různé reliéfní vzory (krokodýlí kůže, písečný povrch, atd.).

     Všechna linolea jsou ekologická, antistatická, antibakteriální a antialergická, vyhovovují astmatikům, alergikům na roztoče i prach. Protože jde o materiál antibakteriální, případné bakterie se na něm dále nemnoží, díky antistatičnosti nepřitahuje prach.

     Linoleum je homogenní podlahová krytina, to znamená, že je v celém průřezu stejně probarvené a v případě vrypu či rýhy se neodhalí jinak zbarvená vrstva, která by byla vidět, řadíme ho mezi teplé podlahové krytiny, stejně jako dřevo přijímá teplotu okolí, takže v bytě na něm bosé nohy nezebou, má dobré tepelně-izolační vlastnosti a je dobře omyvatelné. Je vhodné nad podlahové topení.

     Marmoleum jako v podvědomí veřejnosti nejznámější obchodní značka a výrobek je druh linolea, které je, jak už název napovídá vždy více či méně mramorované, což je nejen efektní, ale i praktické. Špína či drobné nečistoty nejsou na podlaze tolik vidět. Ovšem, i ostatní výrobci těchto podlahových krytin mají ve své nabídce dekorů četné povrchy s mramorováním, není to jen výsada výrobku se jménem Marmoleum.

    Linoleum se vyrábí v rolích, většinou šíře 2 m, nebo ve čtvercích či obdélnících různých rozměrů, a to na MDF jádru jako plovoucí podlaha (viz. kapitola o laminátových podlahách). Z různých barev pásoviny se dají vyřezávat v podstatě jakékoliv vzory, u linolea  plovoucího lze kombinovat jednotlivé barvy pouze s přihlédnutím k formátu lamel, který zůstává kvůli zachování originálních hran se zaklapávacím zámkem zachován.

     Krytina z rolí se lepí na připravený podklad, u kterého je třeba, aby byl co možná nejdokonaleji vyrovnán (po čase jsou všechny nerovnosti vidět). Pásy se plošně přilepí a spoje se profrézují a svaří. Ke každé barvě bývá k dispozici odpovídající svařovací šňůra, takže napojení pásu je téměř neviditelné. Vlastní zakončení linolea u stěny lze provést - tak jako u všech krytin - několika více či méně okulibými způsoby: klasickou lištou dle výběru, tzv. vytahovaným soklem nebo instalací pruhu materiálu po obvodu a jeho zasilikonováním ve spoji s podlahou.

     Linoleum lze položit do jakékoli místnosti, tedy i koupelny, ale tam jen za určitých podmínek. Materiál zvládá bez problému kontakt s vodou na povrchu, ale nikdy se nesmí vlhkost dostat na rubovou stranu. Proto jsou důležité dobře svařené spoje, v koupelně se doporučuje jako zakončení tzv. vytahovaný sokl na stěnu, s čímž je ale dobré počítat již ve fázi projektu, jinak dojde k  výsledku, kdy vytahovaný sokl překryje z části spodní řadu keramického obkladu.

     Tyto podlahové krytiny většinou vyžadují čas od času, v závislosti na intenzitě provozu, opětovné doplnění vrchní ochranné vrstvy, které by měl provádět podlahář se specializovanými přístroji.

     Pokud chcete vzhledově originální podlahu, která má vynikajicí užitné vlastnosti a při správné údržbě garantovanou dlouhou živostnost, určitě doporučuji podlahu z linolea.

 

© 2011 František Kotyz, tvorba webu pkis.cz