/_files/image/laminat.jpg
Nacházíte se: O podlahách > Laminátové

Laminátové podlahy

     Alternativou k dřevěným podlahám jsou podlahy laminátové, které jsou oblíbené pro svoji snadnou a rychlou pokládku, stálobarevnost, velký výběr dekorů a také pro - většinou - nižší cenu ve srovnání s dřevěnou podlahou.

     Lamely jsou vícevrstvé, vyráběné z přírodních a syntetických komponentů. Vrchní vrstvou je laminát kryjící papír, který je potištěný texturou různých dekorů dřeva, kamene nebo geometrických motivů. Jádrem každé lamely je dřevovláknitá deska, která se podle hustoty vláken dělí na HDF (s vysokou hustotou), nebo MDF (se střední hustotou). Spodní vrstva je tvořena laminátovým protitahem, který zajišťuje tvarovou stálost celého dílce.

     Většinou se kladou jako plovoucí, snesou podlahové vytápění. Na laminátové podlaze nezanechávají stopy ani těžké kusy nábytku, protože lamela dobře roznáší tlak do okolí. Laminát není citlivý na nízkou relativní vlhkost vzduchu, což je důvodem pro pokládku v suchém panelovém bytě. Proti hovoří vysoká hlučnost podlahy, tzv. ´kročejový hluk´, který bude obtěžovat zejména sousedy v bytě pod vámi. Tento nechtěný efekt se dá částečně eliminovat použitím speciální vložené vrstvy, tzv. podložky, jsou k dostání i podlahy, jejichž spodní část je již z výroby opatřena protihlukovou vrstvou. Laminátové podlahy se nehodí do koupelen a vlhkých prostor kvůli tomu, že je z cca 80 % tvoří zbytkové dřevo (odpad z výroby jiných dřevěných produktů - tzn. piliny).

     Laminátová podlaha ze své fyzikální podstaty nemůže akumulovat teplo, i při běžných pokojových teplotách se tato podlaha jeví pocitově jako studená.

   Osobně považuji laminátové podlahy technologicky za překonané, pokud však toužíte právě po laminátové podlaze, velmi rád u Vás provedu pokládku i tohoto typu podlahy.

© 2011 František Kotyz, tvorba webu pkis.cz