/_files/image/korek%C4%8Derven%C3%BD.jpg
Nacházíte se: O podlahách > Korkové

Korkové podlahy

     Korkové podlahy se používají již od začátku 20. století. V Evropě jsou běžné již dlouho, v posledních letech získaly na popularitě v Severní Americe a v Austrálii a dnes se prodávají prakticky po celém světě. 

     Přírodní korek je kůra z korkového dubu (Quercus Suber), která se získává jednou za devět let loupáním z živého stromu. Získává se způsobem, který strom trvale nepoškozuje, dá se tedy označit za ekologickou surovinu.

     Korková podlaha plní funkci zdravotně nezávadného (antialergického) materiálu s  velmi vysokým efektem přirozeného tepla a perfektní tlumivostí hluku a nárazů, je antistatická. Další z vlastností korkové podlahy jsou pružnost, tvarová stálost, velká trvanlivost materiálu a snadná údržba. Korkové podlahy jsou obecně vhodné nad podlahové vytápění, a to jak horkovodní, tak elektrické.

     Nevýhodou je komplikovaný způsob renovace broušením, některé typy povrchu tuto možnost vylučují úplně, lze je omladit pouze opakovanou aplikací povrchové vrstvy laku či oleje - tato problematika je plně rozvedena níže. Korek jako přírodní materiál není barevně stálý, v reakci na osvit slunečním světlem dochází, tak jako u dřeva, k nevratným změnám barevnosti materiálu. U plovoucích korkových podlah může po čase (a to zejména necitlivou údržbou) dojít ke zvýraznění spojů mezi jednotlivými dílci.

     Korkové podlahy se vyrábějí jako masivní korkové dlaždice, nebo jako korkové plovoucí podlahy.

     Korkové dlaždice jsou vyráběny jako homogenní podlahová krytina, v celé své tlouštce mají stejný materiál. Vyrábějí se obvykle o síle v rozmezí mezi 4 až 8 milimetry. Z výroby se tyto dlaždice dodávají buď bez povrchové úpravy, nebo s vrstvou oleje či laku. Pokládají se celoplošným lepením do lepidlového lože na vyrovnaný povrch. Po položení se lakují několika vrstvami speciálního laku na korek, nebo se alespoň dvakrát olejují. Tyto korkové podlahy se dají renovovat broušením.

     Korkové plovoucí podlahy jsou k dispozici v lamelách, jejichž konstrukci tvoří 3 ucelené, trvale spojené vrstvy – vrchní, pohledová vrstva (dekor) z korku, střed lamely tvoří HDF deska (viz. laminátové podlahy) a spodní vrstvou je protitah, většinou opět z korku. Plovoucí korkové podlahy nemají takové nároky na podklad jako lepené korkové dlaždice. K brousitelnosti těchto podlah - pokud se pohledová, vrchní část lamel skládá z korkové mikrodýhy, která je nalepena na další korkové vrstvě, není možné renovovat takovou podlahu broušením, protože dojde k obroušení vrchní, pohledové vrstvy dekoru a objeví se vzhledově zcela jiná, odlišná vrstva korku. Pokud jsou lamely ve své konstrukci řešeny tak, že vrchní, pohledová vrstva je homogenní v celém průřezu, mohou být tyto podlahy renovovány opatrným broušením.

     Co se týče ceny, v podstatě platí jednoduchý vzorec: čím větší jsou kusy korkové kůry v dekoru, tím bude vyšší cena za metr čtvereční a naopak.

     Korkové podlahy doporučuji všem, kteří chtějí mít pod nohama krásnou podlahu, která dává okamžitý pocit přirozeného tepla.

 

 

 

© 2011 František Kotyz, tvorba webu pkis.cz