/_files/image/koberec-kruh.jpg
Nacházíte se: O podlahách > Koberce

Obecně o kobercích

    V původní formě to byly výrobky, u kterých se k předem určeným rozměrům každého kusu přizpůsobovalo vzorování a celá konstrukce koberce (kusové orientální koberce - tzv. peršany). Od 50. let minulého století se koberce vyrábí také jako celoplošné podlahové textilie, což je libovolně dlouhý pás v šířkách až do 6 metrů, který se poté řeže podle potřeby zákazníka. 

    Pokládají se volně, nebo se lepí na podklad. Výhodou je jednotný vzhled místnosti, často luxusní vzhled, minimální nároky na kvalitu podkladu, vysoké užitné vlastnosti jako je tepelná a zvuková izolace, zmírnění kročejového hluku, příjemný pocit při chůzi po koberci bosou nohou. V našich krajích jsou velmi oblíbenou podlahovou krytinou používanou v asi polovině všech obytných prostor.

   

Dělení koberců dle různých kriterií:

 

podle použitých materiálů na syntetické, přírodní a kombinované                                                                                   

     Syntetické koberce jsou koberce vyrobené z umělých materiálů. Mezi hlavní výhody syntetických koberců patří nízké výrobní náklady, a tedy i neporovnatelně nižší cena než u koberců z přírodních materiálů. Díky technologickému pokroku dnešní syntetické koberce netrpí mnohými dřívějšími nežádoucími neduhy, mezi jejich nevýhody však patří nižší životnost, náchylnost na vymačkání a poškození vlákna v zatěžovaných místech pod nábytkem, či nehezké, vychozené pěšinky v místech, kde se často chodí.

- polyamidové vlákno – PA, nylon

     Nejčastěji používaným materiálem syntetických koberců je polyamid. PA koberce jsou používány v obytných i komerčních prostorách, vlákna jsou obvykle dutá a mají velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti, mají také výbornou tvarovou paměť - i po dlouhodobém zatížení je schopen koberec vlákna zase zčásti narovnat.

- polyesterové vlákno -  PES

     Polyesterové koberce jsou velmi vhodné do domácností a méně namáhaných komerčních prostor.Jsou odolné proti skvrnám rozpustným ve vodě, vynikají vysokým jasem a stálobarevností. Polyesterová příze je materiálem produkovaným dnes téměř výhradně z použitých PET lahví, nákupem polyesterového koberce tedy přispíváme k ochraně životního prostředí.

- polypropylenové vlákno - PP, olefin

     Polypropylenové koberce se vyznačují nejnižší cenou ze všech syntetických koberců.Trpí nízkou stálobarevností a odolností proti znečištění. Nehodí se do namáhaných prostor, využití najdou spíše jako dekorativní podlahová krytina v místech, která nejsou příliš provozně využívána. Rychle se špiní a špatně čistí - následkem chemického čištění bývají barevně odlišné skvrny. Nezabraňují rozptylu hoření.

- polyakrylové vlákno - PA

     Polyakrylové koberce jsou hřejivé a příjemné na dotyk. Svými vlastnostmi se velmi blíží kobercům z přírodních materiálů.Výborná stálobarevnost, vysoká životnost. Mívají atest pro kolečkové židle a index šíření plamene B1 - hodí se tedy do prostor se zvýšenými nároky na protipožární odolnost - například mateřské školky.


     Přírodní koberce jsou historicky jednou z nejstarších technologií podlahových krytin. Staletí jejich vývoje je dovedly téměř k dokonalosti, ať už se to týká podání barev, izolačních schopností, příjemného dotyku, schopnosti regenerace po zatížení, odolnosti proti znečištění. U celoplošných koberců z přírodních vláken vzniká charakteristické mikroklima - dokáží regulovat vlhkost v místnosti, nadměrnou vlhkost pohltí a v suchém prostředí naopak vlhkost vydají. I po dlouhodobém zatížení se přírodní vlákno dokáže vzpamatovat a vlas se navrátí do původního stavu. Nevýhodou je postupné vylínání koberce, ale také podstatně vyšší cena než u syntetických koberců. Jsou také náročnější na údržbu.

- přírodní hedvábí

     Má nádherný lesk , vynikají na něm i ty nejjemnější vzory

- bavlna

     Bavlněné vlákno je odolnější, ale méně pružné. Naproti tomu jsou uzly na vlákně velmi pevné a trvanlivé.

- vlna

     Výborně tlumí hluk a pohlcuje prach, zlepšuje akustiku místnosti a skvěle izoluje. Nevýhodou je menší odolnost proti skvrnám a nečistotě. Není příliš vhodná pro alergiky.

   

     Kombinovaný koberec je ideálním kompromisem mezi přírodním a syntetickým kobercem , který je v různém poměru vyroben z obou materiálů.

 

- podle struktry nášlapné vrstvy 

     Nášlapná vrstva koberce, jejíž provedení, materiál a hustota udávají životnost koberce a jeho užitné vlastnosti,  se skládá ze svisle uložených vláken tkaniny, jejichž množství na metr čtvereční (gramáž) určuje kvalitu a také cenu koberce.

- střižený vlas

Koberce - střižený vlas    Často označovaný jako velur. Konce smyček se při výrobě sestřihávají na stejnou výšku. Díky jednotné délce vláken celý koberec působí jednotně, vynikají na něm vzory a barvy a je odolnější proti sešlapání. Koberce se střiženým vlasem jsou příjemné na dotek a mají luxusní vzhled. Důležitá je vyšší hustota vlasu. Jsou vhodné pro použití do většiny domácností.

- smyčka

Koberce - smyčka     Koberce se smyčkou jsou odolné vůči zatížení a mají vysokou tvarovou paměť - po zatížení se vlákna vracejí do původního stavu. Vlákno je nesestřižené a trvanlivé. Jsou velmi vhodné do místností s velkým provozem a intenzitou zátěže.

- strukturovaná smyčka

Koberce - strukturovaná smyčka     Při výrobě těchto koberců dochází k nestejnoměrnému utahování smyček vláken, což má za výsledek plasticky působící povrch koberce. Koberce se strukturovanou smyčkou jsou vhodné do  zatěžovaných prostor s velkým provozem. Jsou příjemné na dotek, kombinace krátkých a dlouhých vláken dovedou vytvořit zajímavé plastické obrazce, což vyniká hlavně u jednobarevných koberců. 

- střižený vlas - smyčka

Koberce - střižený vlas - smyčka     Koberce se střiženým vlasem - smyčkou vznikají kombinací obou předchozích technologií. Vytvářejí elegantní povrch s mnoha dobrými užitnými vlastnostmi. Vznikají zajímavé plastické vzory, které dodají kresbu a plasticitu i jednobarevným kobercům. U těchto koberců není tak výrazně viditelné místní opotřebování - plastické vzory případné nestejnoměrnosti  způsobené provozem mohou zakrýt.

- saxony

     Tento druh koberce se střiženým vlasem má více stočená vlákna a vzniká tak více ležérní vzhled.

- shag

     Vlákna jsou u tohoto způsobu výroby více zkroucena nežli u koberců typu Saxony, jsou však mnohem delší a tím vytvářejí velmi měkký a luxusní povrch.

 

- podle použité podkladové vrstvy

     Podkladová vrstva se podílí významnou měrou na životnosti koberce, na jeho přilnavosti k podkladu, izolačních schopnostech, schopnosti odvádět elektrostatický náboj a na dalších užitných vlastnostech koberce.

-  koberce na jutě - nejpoužívanějším podkladem je syntetická juta

- koberce na gumě - používá se na zpevnění zátěžových koberců

- koberce na filcu - dochází ke změkčení koberce, výborná zvuková a tepelná izolace

- koberce na latexu - zátěr latexovou hmotou - levná technologie bez výrazných vlastností

     Některé koberce kombinují jutové a filcové podkladní vrstvy.

 

© 2011 František Kotyz, tvorba webu pkis.cz