/_files/image/drevopokoj1.jpg
Nacházíte se: O podlahách > Dřevěné

Dřevěné podlahy

     Dřevo se používá k výrobě podlah odnepaměti. Je přirozeně krásné, originální a díky svým vlastnostem stále oblíbené. Je pružné, proto při chůzi nevzniká pocit únavy. Má vynikající zvukově izolační schopnosti. Neváže na sebe prach a snadno se udržuje, z tohoto důvodu dřevěná podlaha vyhovuje i náročným hygienickým požadavkům.

     Největší hodnotu dřevěných podlah však osobně spatřuji v tom, že každý kus dřeva je naprosto originální a tak  - stejně jako s otisky prstů - máte jistotu, že nikde na světě se neopakují právě Vaše vzory ve Vaší podlaze. Kdo žije na dřevěné podlaze, jistě bude souhlasit, že kresba letokruhů opravdového přirodního dřeva oku lahodí a člověk nejednou během dne pohledem zabloudí právě na krásnou dřevěnou podlahu, kterou má pod nohama.

     Dřevěnou podlahu lze přebrousit i oživit novou povrchovou úpravou. V porovnání s laminátem je dřevo teplejší a tišší. Nevýhodou dřeva vystaveného slunečním paprskům je změna barevného odstínu. Některé dřeviny jsou vhodné nad podlahové vytápění (zejména dub), to by mělo být spíš teplovodní, než elektrické i když v poslední době se stále pokoušejí různí výrobci o průlom s elektrickými odporovými topnými rošty. Ať tak či tak, je třeba vždy dodržet maximální povolenou teplotu určenou výrobcem podlahy (většinou je maximální povolená teplota na povrchu podlahy stanovena na 28 stupňů Celsia).

     Dřevo v podlahách známe v podobě klasických parketových vlysů, masivních prkenných podlah, nebo vícevrstvých lepených podlahových dílců, tzv. lamel.

     Vícevrstvé lamelové podlahy se skládají většinou ze tří navzájem k sobě slepených vrstev, kde je jen vrchní nášlapná vrstva z tvrdého dřeva. Bývá vysoká mezi 3 až 6 mm a zpravidla již z výroby povrchově upravená. Prostřední vrstvu tvoří dřevěné hranolky, většinou smrkové, které jsou kolmo na podélnou osu lamely a spodní vrstva je tvořena smrkovou dýhou - tzv. protitahem. Tento způsob konstrukce do kříže  poskytuje větší rozměrovou stabilitu plochy lamely – podlaha se proto téměř nekroutí a i po pokládce vykazuje velmi vysokou rozměrovou stálost. Vyrábějí se jako plovoucí se zámkovým spojem, nebo jako parketové dílce se spojem typu pero - drážka.

    Vícevrstvé podlahy se zámkovým spojem se pokládají jako plovoucí. Výhodou plovoucích dřevěných podlah se zámkem je jejich rychlá montáž. a po ukončení života podlahy i velmi rychlá demontáž, zejména oproti lepeným podlahám. Nevýhodou plovoucího způsobu pokládky je nesoudržnost ve spojích mezi lamelami, která se časem s jistotou projeví a bude patrná zejména na spojích krátkých stran lamel. Je sice úzce spojena s udržováním vhodných vnitřních podmínek (teplota a vlhkost vzduchu) a se správným způsobem úklidu, ošetřování a celkového přístupu k podlaze, nicméně se jí téměř nedá v horizontu do 10 let zabránit.

     Masivní prkenné podlahy, parketové vlysy a vícevrstvé lamelové podlahy se spojem typu pero-drážka, se kladou buď celoplošným lepením do lepidlového lože, nebo přibíjením na podkladní dřevěný rošt. Tyto podlahy se vyznačují poměrně větší stálostí ve spojích, větší odolností proti vodě při úklidu, ale hlavně mnohonásobně delší životností (hovoříme o životnosti bez mrknutí oka a uzardění v řádech desítek let, v mnoha případech i v řádech staletí. Takovéto podlahy se dají vícekrát opakovaně brousit a povrchově upravovat. Téma renovace tzv. fertigparket, tedy vícevrstvých podlah, které jsou již z výroby opatřeny povrchovou úpravou, většinou olejem, by vydalo na samostatnou stránku. Stejně tak věčný rozpor mezi příznivci lakovaných a olejovaných povrchů.

     Podlahy s mikrodýhou vyniknou hlavně v interiérech s malým provozem. Vzhledem  poskytují efekt a pohodlí dřevěných podlah, ale jsou levnější. Přitom vypadají také velmi pěkně. Svým zpracováním většinou kombinují technologii výroby jádra lamely z HDF jako u laminátových podlah spolu s povrchovou vrstvu z tenké nábytkářské dýhy. Při správném udržování mohou vydržet vzhledem ke své ceně poměrně dlouho.

     U dřevěných podlah nelepených je nutno počítat s možným efektem takzvaného ´zvukového smogu´ – může se stát, že podlaha začne po určité době užívání vrzat, to je ale u dřeva normální a ten, kdo se pro dřevěnou podlahu rozhodne, musí s touto eventualitou počítat.

     Všem, kteří se nebojí o něco vyšších pořizovacích nákladů a chtějí bydlet na originálně vypadající a velmi příjemným a luxusním pocitem působící podlaze, doporučuji k instalaci právě dřevěnou podlahu.

© 2011 František Kotyz, tvorba webu pkis.cz