/_files/image/opodlahachbrno.jpg
Nacházíte se: O podlahách

O podlahách obecně

     Podlaha hraje v obytném prostoru významnou roli po stránce funkční i estetické. Měla by být nejen odolná, bezpečná a příjemná na pohled, ale měla by se také snadno udržovat. Kvalitní podlaha je předpokladem dobrého a spokojeného bydlení.

    Volba podlahy do interiéru je zásadní. Podlaha zaujímá velkou plochu a ovlivňuje vzhled a styl místnosti. Často právě podle podlahy vybíráme a ladíme ostatní kusy nábytku, materiály, odstíny barev. Podlaha je bez nadsázky nejvíce zatěžovaným prvkem interiéru, nároky na ni jsou veliké: musí každý den odolávat chůzi, odstřikující vodě, špíně, rozlitým tekutinám, pojíždějícím kolečkům pracovní židle, botám, které přišly zvenku.

     Před nákupem si musíte dobře uvědomit, že podlaha je tady na delší dobu, nevyměníte ji tak snadno jako záclony na oknech. Proto tedy je nutné volbu pečlivě promyslet. Chyba, která se, bohužel, objeví často až ve výsledku, vás bude dlouho provázet. Nehledě na špatně investované finance.

A konkrétněji

     Na celoplošnou podlahu, která opticky sjednocuje místnost, máme tepelně technické a zvukově izolační požadavky.

     Zde hodnotíme za prvé hlavně schopnost podlahy přijímat teplo. Záleží na tom, kolik tepla odčerpá podlaha z povrchu nohy a jaký zanechá pocit chladu.Podle toho pak dělíme podlahy na teplé, jako jsou dřevo, koberec, linoleum/marmoleum či korek a studené, např. laminát, keramická dlažba, kámen a potěry.

     Podlaha má za druhé být krokově neprůzvučná. To znamená, že zvuk, který při chůzi vzniká, by se neměl vibračně přenášet do okolí. Kromě výrobcem uvedených technických vlastností podlahy záleží i na konkrétním použitém materiálu.

     Podobné nároky na podlahovou krytinu mají obývací a dětské pokoje, jídelny, pracovny a ložnice. V těchto místnostech se od podlahy kromě zajímavého vzhledu očekává také trvanlivost, dobré akustické vlastnosti, tepelně a zvukově izolační schopnosti a stálobarevnost.

     Naproti tomu v kuchyni by podlaha měla mít nejlépe protiskluzovou úpravu a disponovat odolností proti vlhkosti. Měla by také být schopna odolávat nárazům těžších předmětů. I v této místnosti je důležitá stálobarevnost, snadná údržba, ale zejména odolnost vůči chemikáliím, vedlejším produktům vaření (stříkající horký olej, apod.) a samozřejmě také dobré zvukově a tepelně izolační vlastnosti.

     Místnosti s mokrým provozem, jako jsou koupelny, toalety a prádelny, potřebují podlahu odolnou především proti vlhkosti, ale i pevnou a s protiskluzovým povrchem.

     Současný výběr tradičních i nových typů podlahovin dovoluje tvarové, materiálové i barevné řešení podlah na základě vlastního vkusu a odvahy, nicméně je fakt, že k dokonalé podlaze je třeba také kvalitní kladečská práce, která nakonec tvoří možná i více než poloviční podíl na výsledku.

 

© 2011 František Kotyz, tvorba webu pkis.cz